az elmúlt hónapokban elkezdtem multiknak dolgozni. elkészítettem a brocasterz-szel közösen az ericsson magyarország mentális egészséggel foglalkozó nyolc részes podcast sorozatát ‘nem vagy egyedül’ címmel és a danone-nál tartottam egy kiégés megelőzés tréninget.
el kellett gondolkozzak azon, hogy hányadán is állok a multikkal, és az ilyen húsos falatok hogyan csúszhatnak le a torkomon tiszta lelkiismerettel?
a kezdetek óta nagy kérdés számomra, hogy hitelesen, autentikusan tudok-e nagyvállalatoknak dolgozni a mentális egészség támogatása terén? egyáltalán meghívnak-e? vagy azt mondják én multiellenes vagyok, mert kimondom, hogy a munkakörülmények, az embertelen értékrend az oka a tömeges kiégésnek?
erről beszélek ebben az epizódban és bemutatom azt a 6 tényezőt is, aminek a kiégésben nagy szerepe van, de mi egyéni szinten képtelenek vagyunk változtatni rajta – erre csak a munkaadó képes.

egyre több kutatás igazolja, hogy a hosszú ideig fennálló kezeletlen munkahelyi stressz okozta testi, lelki, szellemi kimerültséget (aka burnout-ot) nem lehet holmi mindful lifehackekkel megoldani. kiégést a munka vagy munakhely okozza, ezért magát a probléma gyökerét kell kezelni, azaz a munka világát kell megváltoztatni! ez pedig nem a beosztottak feladata, hanem a vezetőké.
mi a nagy hatos? röviden:
1. workload
2. kontroll és autonómia a saját feladatköröd felett
3. az elismerés és a jutalom hiánya. good job, next year work harder! ismerős üzenet?
4. a munkahelyi csapat egy valódi közösség vagy egy mérgező környezet?
5. igazságosság – a CEO ezerszer annyit keres, mint az átlag munkás, az átszervezéseknél mindig a munkát tényegesen végzőket építik le, miközben a nagy vezetők ejtőernyőket kapnak?
6. meaning – van-e értelme annak amit csinálsz?
őszintén! ebből a 6 tényezőből hány múlik rajtad?
a multik is felismerték, hogy a burn out szindróma miatt csökken a dolgozók teljesítménye, sokat töltenek távol a munkától és felgyorsul a cégnél a fluktuáció.
meg is jelentek a mindfulness programok és a gyümölcskosarak, de ameddig ez csupán a produktivitás szintjének az egekben tartását hivatott szolgálni, addig nagy a baj.
a felelősséget teljes mértékben áttolják a kiégésben szenvedő egyénre, a munkavállalóra – hiszen papíron ők megtettek mindent. pedig az előbb felsorolt 6 tényezőből semmin nem változtattak.
nem szeretnék ilyen ál-employee wellbeing programokban részt venni még jó pénzért sem, de nem vagyok multiellenes. csak kimondom, mi a probléma és szeretnék elindítani egy párbeszédet, ami elvezethet a megoldáshoz!
a multikat (is) szeretném támogatni abban, hogy valódi változtatások induljanak el, és a problémát a gyökerénél fogjuk meg! ehhez szükség van a vezetők elkötelezettségére.
ha szeretnél meghívni a cégedhez beszédet/tréninget/workshopot/coachingot tartani, akkor írj egy emailt!